Virtuálna realita bez hraníc 2013

Virtuálna realita bez hraníc 2013

Virtuálna realita bez hraníc 2013

Žiadne komentáre na Virtuálna realita bez hraníc 2013

Dňa 15. júna 2013 sa konal už štvrtý ročník konferencie s názvom Virtuálna realita bez hraníc. Konferencia je určená pre deti, ktoré sa chcú dozvedieť viac, chcú sa naučiť nové veci a odniesť si veľa krásnych zážitkov z celodennej akcie. Konferenciu organizuje Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Každoročne sa snaží priniesť čosi nové, zaujímavé. Na deti čakajú pútavé prednášky, vyhodnotenie rôznych súťaží a taktiež mnoho workshopov, kde sa každý môže vyblázniť svojou kreativitou. Tohtoročnú videoupútavku nájdete tu.

Hneď ráno, po dlhej ceste autobusom, čakala na 80 detí registrácia a po krátkom oddychu pozvané prednášky. Tento rok sa kvôli technickým problémom konferencia konala v budove prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Prvým prednášajúcim bol profesor Jozef Masaryk, dekan fakulty matematiky, fyziky a informatiky. Deťom porozprával o možnostiach života vo vesmíre a na iných planétach. Potrebné prvky a látky pre vznik života sa vyskytujú v správnych množstvách len na veľmi málo planétach, avšak vzhľadom na veľkosť vesmíru ich je celkovo veľký počet. Deti celý čas pútavo počúvali a robili si poznámky. Druhou prednáškou bola dlho očakávaná prednáška docenta Františka Kundracika, ktorý avízoval rozbíjanie ruží kladivom. S tekutým dusíkom ukázal deťom mnoho zaujímavých pokusov. Vytvoril mini oblaky, rozbíjal gumové cukríky, pripravil zmrzlinu, kriedu nechal šmýkať sa po stole a mnoho iného. Deti celý čas dávali pozor a neúnavne sa hlásili ako dobrovoľníci ku pokusom. Samozrejme si každý chcel vyskúšať aké je to ponoriť prst do tekutého dusíku. Tretia prednáška bola o vzdelávacích počítačových hrách, pri ktorých sa zároveň zabavíme a aj naučíme nové poznatky. Rozprával o nich Rudolf Kajan. Poslednou prednáškou bola prednáška o Slnku. Zaujala najmä deti z vyšších ročníkov. Šimon Mackovjak prezradil, čo by sa stalo, ak by Slnko zhaslo, a mnoho iných zaujímavostí.

Pred prestávkou na obed si deti pozreli krátke tanečné vystúpenie súboru Dancy. Potom sa vybrali na krátku prechádzku do jedálňe Free Food, sídliacej hneď za rohom, na matfyze. Počas obedu mohli diskutovať na akúkoľvek tému s docentom Kubáčkom. Po tejto diskusii nasledovalo vyhodnotenie súťaží. Hlavne išlo o súťaž v písaní príspevkov na rôzne zaujímavé témy. Jej výsledky si môžete pozrieť na oficiálnej stránke konferencie. Potom už nasledovali workshopy. Tento rok ich bolo mnoho, deti si mali z čoho vyberať. Naučili sa modelovať v 3D programoch, naprogramovali si vlastnú jednoduchú hru, kreslili mangu, písali kaligrafickým písmom, zistili, že noty sú aj v matematike, naučili sa niečo o kostiach, vytvorili si vlastnú webstránku, zo želé vyrezávali vlastné sklíčka na lámanie svetla, hľadali poklady na ostrove pomocou tabletu, naprogramovali si robota, zahrali si netradičné spoločenské hry, vyrobili si vlastné šperky, naučili sa ako sa zobrazujú medicínske dáta, vypočuli si historky mesta Bratislava a vďaka nanovláknam sa z každého stal spiderman.

Videoreportáž z celého dňa si môžete pozrieť tu.

Viac o konferencii na http://www.vrbh.sk

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblr

Komentáre

Musíte byť prihlásenýpre komentovanie.

Späť hore