Videozáznam panelovej diskusie

Videozáznam panelovej diskusie

Videozáznam panelovej diskusie

Žiadne komentáre na Videozáznam panelovej diskusie

V tomto článku si podrobne prejdeme celý postup záznamu diskusie z viacerých kamier. Možno čosi podobné predošlému článku, avšak v tomto si viac prejdeme možné komplikácie a aj riešenie problémov, ktoré nastali pri tejto konkrétnej diskusii.

Príprava

V danej miestnosti sme podobnú diskusiu natáčali už viackrát, celý systém prípravy čo sa technického zabezpečenia týka prebiehal nasledovne: asi prvé, čo každému napadne pri vstupe do veľkej prázdnej miestnosti, je veľká ozvena. Tá sa síce mierne stratí pri naplnení ľuďmi, avšak kvôli vysokému stropu a rovným stenám sa úplne nestratí nikdy. Stoly a stoličky sme rozmiestnili štandardne, diváci a oproti hostia, môžete to vidieť na titulnej fotografii tohto článku.

Rozmiestnenie kamier

Samozrejme platí pravidlo: čím viac kamier, tým lepšie. My sme tentoraz mali tri kamery: dve hlavné (celok a detail) a GoPro kamera na divákov (na občasné prestrihy). Hlavné kamery boli na statívoch vedľa seba, pre ľahšie ovládanie (ak by bol kameraman iba jeden), ale taktiež aby sme videli, kedy jedna kamera mení záber, aby v tom momente druhá kamera bola statická, a opačne, aby sme v danej chvíli mali použiteľný záber.  GoPro kamera bola na statíve za diskutujúcimi vpravo, aby príliš nevyrušovala.

cl_diskusia_07bZvuk

Zvuk sme “zálohovali” pre istotu až trikrát, keďže zrozumiteľný zvuk je v zázname akcie v podstate dôležitejší ako obraz. Hlavným rekordérom bol externý audiorekordér ZOOM H6, na ktorý si môžete pozrieť moju podrobnejšiu videorecenziu na tomto linku. Ďalej sme ako zálohu mali dva mikrofóny na stojanoch, zapojené cez mixážny pult s výstupom do kamery. Tretím zvukom bol priamo vstavaný mikrofón na kamere. Keďže miestnosť je veľká a s ozvenou, ako sme už spomínali, najlepším zvukom bol práve záznam z rekordéra ZOOM H6, čiže ten sme aj použili. Ostatné zvuky slúžili na synchronizáciu, ale o tom neskôr.

Všetko spomenuté vidieť na nasledujúcom obrázku, ako aj na titulnej fotke článku. Dôležité je aj umiestnenie reklamných bannerov, ktoré by nemali byť priamo za hosťami, ale na bokoch. Za hlavami hostí by boli rušivé pre divákov v hladisku aj pre divákov videa, odpútavali by pozornosť. Taktiež projektor premietal live otázky na stenu na boku a nie nad hlavy hostí, pretože otázok sa neočakávalo veľa a neboli hlavnou témou diskusie. Dôležité sú taktiež nežiadúce reklamné predmety, napríklad veľké fľaše s minerálkou na stoloch (ktoré by mohli v horšom prípade aj zatieniť tvár hosťa) alebo mobilné telefóny (navyše, mobilné telefóny zvyknú občasne narúšať nahrávanie audia).
cl_diskusia_00

Natáčanie

Obidve kamery boli samozrejme v prvom rade, aby v zábere nezavadzali žiadne hlavy divákov. Kamerou na celok bola Sony HDR-AX2000, ktorá mala v zábere troch hostí plus jedného z moderátorov. Občas priblíženie iba na hostí. Prípadne v situácii že sa do hlbšej diskusie dali dvaja pri sebe sediaci hostia, priblížila kamera iba na nich. Druhou kamerou bol fotoaparát Canon 700D s pevným objektívom 85mm f1.8, ktorý bral stále aktuálne hovoriaceho hosťa alebo moderátora. Použitím manuálneho zaostrovania, ktoré bolo v tomto prípade spoľahlivejšie a hlavne rýchlejšie, keďže to bola dosť silná podmienka (diskutujúci si občas veľmi rýchlo zvyknú posúvať slovo). Treťou kamerou na divákov bola GoPro Hero 4 Black, nastavená na širokouhlý záber. Natáčali sme v rozlíšení fullHD pri 25p.

Pred samotným začiatkom je dôležité stihnúť včas dať Record na všetkých zariadeniach. Môže to zabrať dlhšiu chvíľku, preto na to upozorňujeme. V našom prípade to boli dané štyri zariadenia. Zárukou úspešného a kvalitného záznamu je pozornosť počas celého trvania. Ide hlavne o neštandardné situácie, ktoré sa nedajú predpokladať. Napríklad sa ozve niekto z hľadiska, je skvelé ak ho po pár sekundách vidieť v zábere hlavnej kamery, ktorá sa otočí. Taktiež veľmi často sa hostia zvyknú hlásiť o slovo vopred. Ak to kameraman zbadá, môže kameru v detaile zaostriť na danú osobu už skôr, a potom v zázname sa môže na daného človeka prestrihnúť už od prvej jeho vety.

Počas našej diskusie premietal projektor na stenu aplikáciu sli.do na live kladenie otázok cez internet. Vo vhodných momentoch sa hlavná kamera zamerala aj tam, aby bol záznam ešte plnohodnotnejší (keďže hostia alebo moderátori nemuseli otázku nutne zopakovať, keďže ju všetci videli; avšak divák záznamu otázku neuvidí, čo značne kazí kvalitu pozerania).

Čo sa týka zvuku, je dôležité nastaviť úroveň nahrávania o čosi nižšie, ako by bol ideál. Je to taktiež kvôli neštandardným situáciám, ako môže byť hlasnejší tón hovoriaceho človeka alebo smiech celého publika. Ak by bola úroveň nastavená na bežnú reč, tieto dve situácie (a im podobné) by boli v zázname prebudené a nepoužiteľné.

A, asi netreba spomínať, ale taktiež netreba zabúdať na dostatočne veľa voľného miesta vo všetkých záznamových zariadeniach a dostatočne nabité batérie, resp. náhradné batérie alebo zapojenie do elektriny. V našom prípade bola plánovaná dĺžka diskusie hodina a pol, avšak nakoniec sa to natiahlo na vyše dve hodiny.

Na konci sa netreba ponáhľať so zastavením záznamu, nechajte doznieť potlesk a kľudne aj ďalšiu minútu, môže sa to použiť na záverečné titulky, rozostrený obraz, prípadne sa občas zvykne ozvať niekto z hľadiska so záverečnou krátkou otázkou alebo poznámkou, prípadne poďakovaním, čo by bola škoda v zázname vynechať.

cl_diskusia_01

Spracovanie

Dvojhodinový záznam z troch kamier nie je sranda, čo sa voľného miesta na disku týka. Všetky súbory zabrali 75GB. Iba ich samotné kopírovanie z kariet zabralo dosť veľa času. Voľba strihacieho programu je samozrejme na vás. Podstata je tá istá, pozrieme sa bližšie na spracovanie v Adobe Premiere.

Synchronizácia

Samozrejme prvým problémom je synchronizácia. Nahrávať sa nezačalo na všetkých zariadeniach súčasne. Navyše, každé zariadenie súbory inak rozdeľuje. Kamera Sony nahrávala nepretržite, avšak každých približne 17 minút vynechala malý moment, keď vytvárala nový súbor po naplnení 4GB. Fotoaparát taktiež súbory rozdeľuje po približne 12 minút, našťastie úplne bez medzery. Avšak po 30 minútach je potrebné nahrávanie vypnúť a zapnúť, prípadne občas vymeniť batériu, čo spôsobí medzery. GoPro nahráva nepretržite, s rozdeľovaním súborov avšak bez pauzy. GoPro ale nevydržala natáčať až do konca kvôli výdrži batérie. Audiorekordér ZOOM H6 je jediný, ktorý nahral jednu dlhú mp3 :) Po importovaní do strihacieho programu dostávame teda 28 súborov ako vidíte na obrázku.

Synchronizovať je teda najjednoduchšie podľa záznamu zo ZOOM H6 rekordéru, audiostopu som si dal na časovú os ako prvú. A potom postupne dopĺňaním ostatných súborov zaradom som vyskladal celý záznam. Videá majú samozrejme taktiež audiostopu, čiže sa ľahko dopasuje každý jeden záber podľa hlasnejšieho zvuku. Prípadne podľa prudkých pohybov postavy, dočasným spriehľadnením videovrstvy a skúšaním/posúvaním o snímok dopredu dozadu.

cl_diskusia_05

Časovo je to pomerne náročný proces. Občas sa zdá že už to sedí, avša po chvíľke prehrávania spozorujete omeškanie prudkých pohybov a je potrebné to ešte doladiť. Pri takomto množstve súborov, ktoré majú rôzne vynechávania v zázname, je to mravčia práca na dve hodinky. Po dokončení vyzerala časová os nasledovne (zdá sa že súbory sú hneď za sebou, avšak po priblížení majú mierne medzery). Vidíte aj to, že GoPro kamera vydržala s batériou nahrávať iba 1 hodinu a 40 minút.

cl_diskusia_02

Úprava farieb a zvuku

Pristúpme k samotnému strihaniu, prvým krokom je vyrovnanie farieb. Keďže je takmer nemožné trafiť sa presne s tromi úplne rôznymi videokamerami, je potrebné doladenie v postprocese. Pomocou funkcie Levels som vyrovnal bielu farbu na všetkých kamerách na rovnakú úroveň (aj farebnosť aj intenzita). Dôležité bolo robiť to v rovnakom momente záznamu na všetkých kamerách, keďže do miestnosti preniká mierne aj slnečné svetlo. Stav pred a po všetkých kamier vidíte na obrázku. Taktiež treba doladiť zvuk celkovo. Keďže úroveň bola nastavená nižšie, celý audiosúbor som dal hlasnejšie. Pri strihu potom hlasnejšie pasáže stíšim. Audiostopy z videí som zmazal z časovej osy úplne.

Samozrejme sa spýtate, prečo som bielu nevyvážil dokonalejšie manuálne na mieste. Odpoveď je, že osvetlenie v miestnosti sa menilo počas trvania. Korigovať vyváženie viackrát počas diskusie na obidvoch kamerách by jednak bolo časovo obmedzujúce, a prinieslo by to viac času v postprodukcii, keďže by sa to určite nepodarilo tak dobre. Takto, aj keď pri zlom, avšak stále rovnakom nastavení bielej, stačilo sa v postprodukcii pohrať s nastaveniami raz a aplikovať to na celý záznam. Druhú polovicu som mierne viac prisvetlil a ešte ubral červenej farby, keďže prenikajúce Slnko z vonku zašlo “viac za roh”.

cl_diskusia_04

Strih

Nasleduje samotný strih. Opäť náročný dlhší proces, hlavne preto, že diskusia trvala vyše dvoch hodín. Je už na vašej preferencii, či použijete automatický strih z viacerých kamier vo vašom strihacom programe, kde sa záznam prehráva a vy si iba volíte, ktorú videostopu má aktuálne použiť (nevýhoda je, že sa musíte pri chybe vracať), alebo striháte “manuálne”, kde máte plnú kontrolu, vracať sa nemusíte a zároveň si dlhšie pasáže môžete prehrávať vyššou rýchlosťou pre ušetrenie času.

Záznam by mal byť dostatočne dynamický, avšak zase nie je to akčný film. Pri otázkach moderítorov alebo na začiatku vety jednotlivých hostí som prestrihol na celok, prípadne záber na divákov. Potom (keď už bol správne nastavený záber z detailu) som prestrihol na detail. Ak však diskutujúci rozprával už príliš dlho bez prerušenia ostatnými, cca 40 sekúnd, prestrihol som na nejaký čas na celok, občasne divákov. Samozrejme pri otázkach z publika ihneď záber na publikum. Žiaden prestrih ale nie uprostred slova, ideálne strih medzi vetami. V takýchto situáciách bolo potrebné pohrať sa aj s hlasitosťou zvuku. Záber na divákov má aj tú výhodu, že sa môže použiť, ak sa náhodou ozval niekto, kto nebol aktuálne v zábere ani jednej hlavnej kamery.

Po zostrihaní vyzerá časová os nasledovne, celkový počet prestrihov na iný záber je 245, diskusia má dĺžku 2 hodiny 3 minúty a 18 sekúnd.

cl_diskusia_06

Celý záznam diskusie si môžete pozrieť na tomto linku:
https://www.youtube.com/watch?v=UrOAtm5OGWc

Nezabudnite si taktiež pozrieť už spomínanú videorecenziu na audiorekordér ZOOM H6, ktorý sme pri natáčaní použili:
https://youtu.be/BoF7wqChoIk

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblr

Komentáre

Musíte byť prihlásenýpre komentovanie.

Späť hore