Hra Life

Hra Life

Hra Life

Žiadne komentáre na Hra Life

Hra Life je známy celulárny automat simulácie vývoja spoločenstiev organizmov. Odohráva sa na štvorcovej ploche, kde každá bunka je buď živá alebo mŕtva. V každom kroku sa vývoj riadi jednoduchými pravidlami pre jednotlivú bunku, avšak pri celkovom pohľade vznikajú komplexnejšie štruktúri.
Hra sa riadi nasledujúcimi pravidlami:
– ak je bunka živá, tak ostáva živá ak má dvoch alebo troch živých susedov, inak zaniká
– ak je bunka mŕtva, tak na nej vznikne život ak má práve troch živých susedov
Hru vymyslel John Conway na začiatku 70. rokov ako príklad simulácie vývoja organizmov, podobnými jednoduchými pravidlami ktoré vytvárajú zdanlivo vyššie inteligentné komplexné štruktúri sa riadi mnoho vecí v prírode, napríklad vývoj pásov počas rastu zebry, rast a delenie konárov na stromoch a podobne. Viac o hre sa dočítate na wikipédii.

Môj program simuluje túto hru. Ponúka viacero pridaných možností a to najmä generovanie niektorých jednoduchších známych štruktúr tohto matematického modelu. Starhips (lode) sú štruktúri ktoré po niekoľých krokoch opakujú svoju štruktúru ale pohnú sa o niekoľko políčok ďalej. Oscilátori po niekoľkých krokoch opakujú štruktúru na mieste. Matuzalemovia sú jednoduché malé štruktúri, z ktorých sa vyvýja veľmi veľká štruktúra, ktorá sa ustáli až po mnohých tisíckach krokov. Guns (zbrane) sú štruktúri, ktoré do nekonečna generujú nový život.
V mojom programe je len malý zlomok štruktúr, ktoré sú v tejto hre známe. Je aj mnoho obrovských štruktúr zložených z tisícov buniek.

Naviac môj program obsahuje rozšírenie v podobe generovaného zvuku na základe aktuálneho počtu živých buniek, čo vytvára zaujímavé kombinácie.

Plánovaným rozšírením je vizuálna stránka hry a to taká, že farba bunky po jej zániku bude miznúť postupne, a opačne, čím bude dlhšie bunka živá, tým bude mať farbu intenzívnejšiu. Vznikne tým zaujímavý “plazmatický” efekt šírenia materiálu.

Program má zatiaľ 395 riadkov.

Pozrite si video simulácie:

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblr

Komentáre

Musíte byť prihlásenýpre komentovanie.

Späť hore