Tanečný videoklip “akože” z viacerých kamier

Tanečný videoklip “akože” z viacerých kamier

Tanečný videoklip “akože” z viacerých kamier

Žiadne komentáre na Tanečný videoklip “akože” z viacerých kamier

V tomto článku si popíšeme podrobný postup ako natočiť a zostrihať tanečný videoklip s použitím jednej kamery. V meste Kežmarok pôsobí tanečný súbor Brilant. S choreografiou ‘Žienka domáca’ sa umiestnili na popredných miestach viacerých tanečných súťaží, preto sme sa rozhodli natočiť im videoklip z tejto choreografie.

Pred natáčaním bolo potrebné nájsť vhodné miesto, ktoré by reprezentovalo tému choreografie. Nechceli sme to natočiť klasicky na pódiu, pretože to by bolo príliš obyčajné. Nakoniec sme vybrali nádvorie kežmarského hradu, kde sú v pozadí okná a dvere na stene, čo trochu pripomína akúsi domácnosť. Aj keď povrch na tancovanie nebol úplne najvhodnejší.

Možno ste už natáčali a strihali niečo z viacerých kamier, napríklad svadobný obrad alebo prednášku. Ak máte na mieste viac kamier, všetky necháte nahrávať celý čas. V strihacom programe následne záznamy zosynchronizujete na časovej osy pod sebou, a potom si už len vyberáte, záber z ktorej kamery bude kedy ukázaný. Pokiaľ máte dve až tri kamery, synchronizované to máte hneď podľa zvuku, prípadne podľa prudkého pohybu niekoho ruky. Pokiaľ ale počet kamier stúpa, stúpa aj časová náročnosť takejto manuálnej synchronizácie záznamov.

Pozrime sa však na prístup ku synchronizácii, pokiaľ máme iba jednu kameru. Hlavná podstata je hádam jasná, tanečníci zatancovali choreografiu mnohokrát a ja som ich natočil vždy iným záberom. Nikdy však nebudú ich pohyby na vlas presné na desatinu sekundy, takže podľa obrazu sa synchronizovať nedá. Počas tanca sme mali ich hudbu pustenú cez reproduktor, takže môžeme synchronizovať podľa zvuku. Výbornou fintou pre urýchlenie je pridanie krátkeho pípnutia pred pesničku. V Adobe Premiere je možnosť pridať ‘Bars and Tone’ na časovú os, čo je úplný ideál pre pípnutie, keďže má vyššiu frekvenciu, bude na zázname zreteľné. Ja som ho pridal na 5 snímkoch, asi 2 sekundy pred začiatkom samotnej pesničky. Nahrávanie na kamere samozrejme musíte zapnúť pred pustením piesne. Synchronizácia bude potom naozaj rýchla a presná na prvýkrát, aj v prípade že by sme to natáčali 20-krát. Zosynchronizované záznamy na časovej osy vidíte na obrázku nižšie. V červenom krúžku je označený moment pípnutia, ktoré je pri väčšom priblížení jasne zreteľné, čiže jednotlivé videosúbory rýchlo poposúvate na správne miesta. Ako vidieť, začiatok záznamu začína vždy rôzne, podľa toho, kedy som zapol nahrávanie na kamere.

vidinf_cam1

Povedzme si teraz bližšie, ako presne som tanečníkov natočil. Dôležité nie je iba miesto, ale aj čas! Keďže sme natáčali v exteriéri na nádvorí, prvým problémom mohol byť dážď, ktorý nás celý čas strašil. Hlavné ale bolo to, že celé doobedie bola obloha plná mrakov. Vďaka tomu sme sa nemuseli báť prudkého Slnka, ktoré by jednak bolo nepríjemné pre oči tanečníkov, ale najmä pre záznam, pretože by vznikali ostré tiene, ktoré by na každom jednom zázname boli na inom mieste, keďže Slnko sa posúva. V zostrihanom videoklipe by potom tiene akoby “skákali” podľa toho, ktorý záber by bol použitý. A to by pôsobilo rušivo a amatérsky. Presne takúto zatiahnutú oblohu sme si však vyhliadli zámerne podľa predpovedi počasia. Natáčali sme v stredu, 20. augusta 2014, od 9:00 približne do 12:00 na hradnom nádvorí v Kežmarku.

Celkovo som štyrikrát natočil úplne celú choreografiu, veľký celok spredu, mierne jazdy v polocelku vľavo aj vpravo, a celok z dlhého skla z diaľky. Následne sme po častiach natáčali detailné zábery na zaujímavé časti choreografie, keďže tie by sa nedali stihnúť nájsť a zaostriť za behu celej choreografie. Tieto zábery som už musel synchronizovať podľa hudby. Celkovo sme natočili 26 video sekvencií. Na obrázku nižšie vidíte kompletnú časovú os. Jednotlivé videá som si pre pracovné účely zmenšil a umiestnil na obraze tak, aby som ich videl všetky naraz. Bude potom jednoduchšie medzi nimi vyberať. Ešte pred samotným strihom je potrebné všetky zábery farebne vyrovnať, keďže v exteriéry sa osvetlenie neustále mení. V mojom prípade stačilo niektoré sekvencie jemne zosvetliť alebo stmaviť. Ak by sme videoklip natáčali dlhšie, mohol by byť s kalibráciou farieb väčší problém, keďže Slnko by sa za viac hodín posunulo oveľa viac, takisto oblaky, a musel by som dodatočne vyvažovať aj bielu.

vidinf_cam2

Možno si poviete, že teraz už je to ľahké, už iba povyberať tie najlepšie zábery. Avšak až teraz sa začína najťažšia časť. Keďže choreografiu tancovali viackrát, nebude možné strihnúť akýkoľvek záber za akýmkoľvek, pretože to nezatancovali nikdy na vlas presne. A už aj jemná nepresnosť v strihu by bola veľmi rušivá. Napríklad oneskorené pohnutie ruky o desatinu sekundy v jednom zábere oproti ďalšiemu. Konkrétne príklady ako som postupoval pri strihu si teraz opíšeme. Hlavným pravidlom je strihať na seba zábery, ktoré si nie sú príliš podobné (v podstate pravidlo: nie celok na celok), aby to nevyzeralo ako skok kamery. Popri písaní článku som sa v strihu dostal do času 1m57s, pozrime sa na niekoľko ďalších prestrihov.

vidinf_cam3

Ako môžete vidieť na obrázku hore, posledne vybraný záber bol z videosekvencie 8724.mov, je to záber polocelok, ktorý vidíte v strede. Vpravo je obraz z časovej osi o snímok ďalej, kde ešte vidíme všetky sekvencie naraz. Jednotlivé náhľady si označme číslami od 1 po 9 po riadkoch. V tejto časti videoklipu bola choreografia nahraná päťkrát.  V náhľade 2 máme dve dievčatá, na ktoré by som mohol prestrihnúť, avšak keď si video pustím, akurát mi ušli z obrazu. Číslo 3 je aktuálne vybraný záber, čiže ten tiež nie. Číslo 4 je celok, ktorý v tomto prípade aj vyberiem, pretože pasuje aj pozíciou nôh a rúk tanečníkov takmer presne. Číslo 5 je záber príliš podobný kompozíciou aktuálne vybranému, čiže by to vyzeralo ako už spomínaný skok kamery. Číslo 6 by bol tiež v poriadku, avšak tento záznam z diaľky som natáčal do zásoby, aby sa dal použiť v prípade núdze, keď sa nebude dať nič iné. Čiže vybral som záber 4, nájdem si ďalej, po kadiaľ až ho použijem a tam spravím strih všetkými klipmi. V danej časti zmažem všetky ostatné klipy okrem štvrtého, ktorý zväčším naspäť na celý obraz.

Jednotlivé zábery po jednom stabilizujem v After Effects, pomocou Warp Stabilizéru (postup nebudem v tomto článku opisovať), keďže pri natáčaní som použil statív, s ktorým som chodil okolo tanečníkov. Stabilizáciou sa zakryjú trasenia obrazu počas mojich krokov. Stabilizované zábery potom vraciam na časovú os. Strih robím v miestach podľa hudby, resp. podľa pohybu tanečníkov. Záber by nemal byť dlhší ako dve sekundy, avšak nie vždy sa to dalo dodržať. AK som už musel nechať záber dlhší (nebolo z čoho vybrať), tak som použil čím väčší celok, aby sa toho na obraze dialo viac, aby divák mohol sledovať viac na obraze. Pozrime sa na ďalší strih:

vidinf_cam4

Na časovej osi vidíme, že sa blíži časť, kde bude na výber o tri sekvencie viac, čo je vynikajúce. Tým pádom viem, že teraz môžem nechať niečo dlhšie na obraze, pretože za pár sekúnd budem môcť robiť akčnejšie a častejšie prestrihy. Tri sekvencie sú tri rôzne detailné zábery, čiže mám istotu, že budú použiteľné kedykoľvek. Aktuálny záber mám celok spredu, na výber je stále tých istých 5 sekvencií. Záber 4 mám vybraný aktuálne, použijem záber 2, keďže dve tanečníčky už teraz zo záberu neušli. Záber 3 je tiež použiteľný, avšak ten bol použitý pri minulom strihu, čiže by som ho nerád použil znovu, aby to nevyzeralo chvíľkovo ako striedanie iba dvoch kamier. Ale hlavne, v zábere 3 má tanečník ruky už v inej fáze tanca. Nie je to jeho chyba, pretože je to naozaj desatina sekundy, a tak presné pohyby sa tak ľahko robiť nedajú.Takisto v zábere 5 vidíme vpravo v obraze už ruky s novinami. Pozn.: tu na obrázku sú noviny v danej fáze aj v aktuálne použitom zábere 4, avšak daná chyba bola aj presne v momente prestrihu. Dve dievčatá, na ktoré teraz prestrihneme, sú úplne mimo obrazu v aktuálne použitom zábere, čiže môžem na ne bezpečne prestrihnúť.

vidinf_cam5

Ďalší prestrih je mierne problémový, bohužiaľ ušli mi zo záberu v takmer všetkých sekvenciách, dokonca aj v tej z diaľky. Použijem teda celok záberu číslo 4, ako odbehnú vpravo, potom bude už prestrih na jeden z detailov. Na obrázku vľavo vidíte, koľko prestrihov som zatiaľ spravil od začiatku približne do druhej minúty klipu.

vidinf_cam6

Tieto tri zábery som strihol ďalej po sebe. Druhý a tretí sú zábery na tie isté tanečníčky, avšak pohli sa rovnako, bolo možné nájsť moment prestrihu, kedy to vyzerá naozaj akoby tam bolo viac kamier naraz, čo je vlastne cieľom celého zostrihu. Preskočme trochu ďalej vo videoklipe. Poučením pre mňa, ale aj pre všetkých, ktorí toto čítate, je, že je potrebné natočiť toho ešte oveľa viac ako by sa zdalo. Je v zostrihu viacero miest, kde by si to už žiadalo strih na inú kameru, ale nie je na čo prestrihnúť. Žiada si to natočiť viac detailných záberov a ešte aj nejaké podhľady a nadhľady. Narazil som aj na zopár problémových prestrihov, keď bol pohľad síce na inú skupinu tanečníkov (v časti kde sa rozdelili na dve skupinky), avšak pozadie (okná vzadu) bolo takmer na tom istom mieste, čo pri strihu pôsobilo rušivo ako náhla výmena tanečníkov a mierny otras kamery. Takýmto strihaním a vyberaním vhodných záberov pokračujem až do konca videoklipu. Samozrejme vždy je potrebné pozerať aj trochu dopredu, napríklad ak vidím, že o 5 sekúnd budem nútený použiť záber v celku dlhší čas, tak predtým strihnem dva zábery v polocelku, aj keď je možno už vtedy záber v celku vhodnejší.

vidinf_cam7

A takto už vyzerá zostrihaný videoklip na časovej osy. Naschvál som nechával jednotlivé zábery vo svojej videostope, aby som celkovo videl, záber z ktorej kamery bol použitý najviac, a takisto aby som mohol dodatočne ľahko posúvať strihy medzi zábermi. Spolu sa v celom videoklipe prestrihlo na iný záber 82-krát. Na celý videoklip som použil farebné korekcie na dodanie atmosféry, na začiatku mierne sépiový obraz so zvýraznenou červenou farbou, ostatná časť klipu je v živých oranžových farbách. Hotový videoklip si môžete pozrieť v našom kine.

pozrite-si-klip-cinema

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblr

Komentáre

Musíte byť prihlásenýpre komentovanie.

Späť hore