Ako amatérske video priblížiť profesionálnemu?
Ako amatérske video priblížiť profesionálnemu?
19. marca 2014 Žiadne komentáre na Ako amatérske video priblížiť profesionálnemu?V tomto článku si v krátkosti zhrnieme základné pravidlá, ako ľahko a rýchlo svoje amatérske video priblížiť profesionálnemu.
Dostatočná príprava a kvalita
Pred natáčaním si premyslite čo idete točiť, a aký chcete dostať výsledok. Ak napríklad potrebujete 5 minútový zostrih z akcie, tak nebude stačiť ak natočíte akurát iba tých 5 minút. Natočte omnoho viac, nech máte z čoho vyberať. Nezabudnite na dostatok voľnej kapacity pre natáčanie a takisto na dostatočne nabitú batériu, prípadne aj náhradné baterky. Natáčajte v maximálnej možnej kvalite, či už obrazovej alebo zvukovej. Ak sa vám podarí natočiť niečo naozaj hodnotné, môže vás zamrzieť, ak to bude celé rozkockované alebo v malom rozlíšení kvôli nesprávnemu nastaveniu kamery. Takisto nešetrite miestom pri výslednom projekte. Ak niečo natáčate a spracúvate vo fullHD, tak v takom rozlíšení uložte aj výsledné video.
Statív a stabilizácia
Používajte statív. Vždy je lepšie mať zábery natočené bez zbytočných otrasov. Navyše ak vo svojom videu aj približujete, tak otrasy budú ešte výraznejšie. Najlepšie amatérske (cenovo dostupné) statívy sú značky Velbon. Statív je naviac možné použiť aj na dynamické zábery. Stačí ho poskladať, ale kameru nechať na ňom pripevnenú. Ak sa budete pohybovať s kamerou aj so statívom, pohyb bude oveľa plynulejší a vaše kroky nebudú až tak badateľné v kolísaní videa, pretože máte potrebnú protiváhu. Prípadne môžete neskôr v strihovom programe použiť stabilizáciu obrazu (najlepší je Warp Stabilizer v programe Adobe After Effects).
Pozor na automatiku
Automatický režim dokáže narobiť riadne problémy. Ak záber nasmerujete oproti oknu, zrazu sa stmaví a prispôsobí vonkajšiemu osvetleniu, keďže automatika nemá rada prebielené plochy. Z osoby stojacej pred oknom tak ostane iba čierna silueta. Ak teraz kameru opäť nasmerujete smerom do miestnosti, obraz sa postupne rozjasní a pravdepodobne bude aj rozostrený, keďže pred oknom zaostril na vzdialenejšie pozadie. Tomuto všetkému sa ľahko vyhnete, ak si osvojíte manuálny režim ovládania kamery. Prípadne môžete automatike nechať nastaviť všetko za vás, zatiaľ čo kameru nasmerujete do miestnosti. Potom dané nastavenie zamrazíte prehodením na manuálny režim.
Rôznorodosť záberov
Natáčajte celky, polocelky, detaily. Striedajte to, natáčajte nevšedné zábery z nevšedných miest (zo zeme, spoza kvetu, z veľkej výšky), nebojte sa extrémnych detailov a extra krátkych polsekundových záberov, napríklad pol sekundový záber na detail ruky na zábradlí, ak natáčate kamsi sa ponáhľajúceho človeka. Oživte video časozberom, nebojte sa záberov “navyše”, napríklad záber na budovy alebo detail na semafor v slede záberov na už spomínaného ponáhľajúceho sa človeka.
Osvetlenie
Aj dobré svetlo môže ukázať zásadný rozdiel medzi amatérskym a profesionálnejším videom. Nenatáčajte v interiérových priestoroch bez akéhokoľvek osvetlenia, takisto za šera alebo v noci bude obraz iba zašumený, ak nevlastníte drahú kameru. Preto využite všetko osvetlenie ktoré sa dá, otočte lampy v miestnosti smerom na scénu. Kúpte si lacné prenosné svetlo, možno postačí zainvestovať iba do menšej stolovej lampy s trochu silnejšou žiarovkou. Výborným a hlavne bezplatným trikom pri osvetľovaní je Slnko. V čase tesne po východe a tesne pred západom Slnka je čas, kedy Slnko poskytuje mäkké tiene. Takisto to je aj v priebehu dňa keď je Slnko pod mrakom (ale zase nie je ani celkom zamračené). Avšak dôležitým aspektom pri osvetlovaní je aj pozícia svetla. Ak osobu postavíte hneď pod svetlo, bude mať nepekné tiene pod očami, čím sa úplne stratí výraz danej osoby. Scénu preto zrealizujte tak, aby svetelný zdroj prichádzal priamo od kamery (svetlo pripevnené na kamere) alebo niekde zboku zo strany, takmer tesne spoza kamery.
Farebná úprava
Základnými jednoduchými úpravami je možné docieliť omnoho lepší výsledok. Stačí naozaj mierne zvýšiť jas aj kontrast. Pri tmavších scénach, resp. scénach, kde osvetlenie nebolo najlepšie, je ľahkým trikom úprava efektom Shadow/Highlights, ktorý pridá jas tmavším miestam v obraze, ale zachová jas už svetlých častí, takže obraz nebude presvetlený. Dosiahne sa tým jemný dojem HDR obrazu, ktorý pôsobí reálnejšie k vnímaniu ľudského oka. Problémom môže byť aj vyváženie bielej, ktoré ak je iné v každom jednom zábere, obraz “farebne skáče” a pôsobí rušivo. Jedným riešením je opäť sa pohrať s nastavením farieb, prípadne dať celý sled záberov do čiernobiela a je po probléme.
Roztrasené a nekvalitné zábery
Ak máte zopár záberov, ktoré určite musíte použiť, ale v danom momente sa vám nepodarilo natočiť ich dostatočne dobre, tu je zopár možností na záchranu. Pomôcť môže softwareová stabilizácia už spomínaná na začiatku. Ak na to nie je čas, veľmi krásnym trikom je spomalenie záberu napríklad na 30 percentnú rýchlosť. Spomalí to aj otrasy. Ak sa na kraji záberu nachádza niečo čo by nemalo, napríklad roh stolu alebo nepekne odseknutá časť osoby, záber jednoducho zväčšte. Pri hodnote do 110 percent veľkosti to nikto nespozná. Avšak perfektným trikom je zoomovanie videa, ak napríklad natáčate vo fullHD kvalite (1080p) ale striháte iba v HD (720p). V tomto prípade môžete softwareovo v obraze pomaly približovať, prípadne oddaľovať alebo dodať obrazu jemný pohyb, všetko pri zachovaní plnej kvality.
Prineste niečo nové
Priniesť niečo nové, netradičné, nevšedné, to vždy zaujme, ale zároveň je to aj tá najťažšia vec. Záleží vždy od konkrétneho projektu, ale snažte sa o to najviac ako sa dá. Či už netradičnými zábermi alebo nečakaným zvratom v deji vášho krátkeho hraného filmu alebo vo svadobnom videu nechajte strýka na kameru povedať zopár vtipov.
Učte sa a trénujte
Ani ten najskúsenejší profesionál vás svojim schopnostiam nenaučí za pár hodín. Kohokoľvek rady a konštruktívna kritika je to najlepšie čo môže byť. Avšak každým ďalším projektom sa vaše znalosti zlepšujú, vaša prax nadobúda účinnosť a teoretické veci sa vám dostávajú do podvedomia viac a viac. Opakovaným pozeraním vašich starších projektov si uvedomíte chyby a zistíte, že dnes by ste to celé urobili úplne inak.
Komentáre
Musíte byť prihlásenýpre komentovanie.