Amatérsky film pre začiatočníkov v skratke

Amatérsky film pre začiatočníkov v skratke

Amatérsky film pre začiatočníkov v skratke

Žiadne komentáre na Amatérsky film pre začiatočníkov v skratke

Určite každého z vás, ktorí máte doma videokameru, napadlo natočiť aspoň krátky film s jednoduchým dejom. Tu je zopár rýchlych rád, ako napísať scenár, kedy a ako natáčať, ako film postrihať a uložiť.

SCENÁR

Celkový dej necháme na Vašu fantáziu, ale mali by ste sa držať týchto bodov:

1./ Na začiatku deja zoznámenie s hlavnými postavami formou ich vzájomných rozhovorov. Každá postava by mala mať výrazné znaky v charaktere, napr. bojazlivý, odvážny, rozvážny, nerozhodný, uštipačný…

2./ Dej by nemal disponovať priestormi ako je letisková hala, námestie s veľa ľuďmi, obchodný dom a iné priestory, kde by asi bol problém natočiť čo i len jednu scénu. Najlepšie je voliť scény ako byt, les, park a iné ľahko dostupné miesta, kde od Vás nikto nebude žiadať povolenie.

3./ Dej by tiež nemal byť príliš zložitý. Ak sa chcete vopchať do pár minút, mali by byť vo filme maximálne 3 dejové línie ( čo sa deje u hlavných hrdinov, u ich protivníkov, u tretej strany).

4./ Nočné scény vynechajte, alebo ich skráťte. Natáčanie v noci klasickou kamerou spôsobuje šum a obraz je tmavý. Ak neviete, či máte klasickú alebo lepšiu kameru, tak lepšia je taká, za ktorú ste dali minimálne 2000 eur. Nočné scény natáčajte cez deň, maximálne k večeru. Pri strihu v počítači si noc spravíte ľahko pomocou efektov ( contrast, brightness, gamma ).

ROZVRHNUTIE ČASU NATÁČANIA

1./ Ak ide o amatérsky film, určite nemáte k dispozícii exteriéry a interiéry, aké si zaželáte, no najdôležitejšie je, že nemáte prostriedky na osvetlenie a ak jednu scénu natočíte na dvakrát ( polovicu dnes, polovicu zajtra ), vo výslednom filme bude určite vidieť zmenu v osvetlení ( Slnko nesvieti nikdy rovnako ). Preto je dôležité, jednu scénu nahrávať v jeden deň a vkuse, aj keď to má zabrať tri hodiny ( večer a ráno je úplne odlišné osvetlenie, rozdiel spozná každý ). Neplatí to pri natáčaní v noci. Ale nočné a večerné scény by sa mali natáčať lepšími kamerami, aby nevznikal šum.

2./ Pokiaľ ide o celkovú dobu natáčania, natáčajte vtedy, keď je voľno. Snažte sa, aby doba natáčania bola okolo týždňa. Verte mi, potom vás to prejde a vykašlete sa na to.

FILM O FILME

Film o filme, teda krátky dokument o tvorbe filmu, nie je podmienkou, ale je užitočné, ak ho máte. Môžete v ňom opísať techniky, postupy, prečo ste niečo doplnili, vynechali, pomôže vám aj pri prípadnej neskoršej prezentácii.

1./ Natočiť film o filme je v podstate jednoduché, podmienkou je mať aspoň dve kamery. Počas natáčania proste natáčate celú scénu, kameramanov, zvukárov, hercov a ľudí mimo scény. Môžete spraviť aj detaily na hercov, každý člen štábu by mal občas niečo krátke povedať k filmu. Natočiť môžete aj atmosféru počas strihu a prípadne premiéry filmu.

2./ Dĺžka filmu o filme by nemala presiahnuť 10 minút, pokiaľ ide o polhodinový film. Koniec koncov aj filmy o dvojhodinových filmoch majú čosi okolo desiatich minút.

SPRACOVANIE ZÁZNAMU

1./ Najlepšie je začať záznam spracovávať hneď po natáčaní ( ak máte dosť času, spracujte záznam hneď v ten istý deň, aby ste na ďaľší deň mohli dotočiť niektoré scény znovu ). Pri natáčaní polhodinového filmu rátajte približne s tromi hodinami natočeného záznamu, čiže na surovinu si pripravte miesto na disku asi 40 GB. Najlepšie je rozdeliť si surovinu do priečinkov podľa scén, vytvoriť osobitný priečinok pre hudbu, titulky, ilustračné zábery atď. Najlepšie je mať na disku voľné 30 GB; na prerátanie zvuku v Premiere (conformed audio files), na ukážky (preview files), na výsledný film (pri exporte), na vytvorenie DVD…

2./ Pre dobrý strih ťažko spísať nejaké dobré rady, hádam len niektoré naozaj dôležité fakty, aby strih súvisel s dejom:

a., pri úvode filmu dlhšie zábery (5-10sec), zo začiatku zopár záberov na krajinu, potom pomaly prejdite na hlavného hrdinu, alebo na to podstatné v úvode podľa vášho scenára.

b., nadpis filmu a niektoré titulky dajte až za úvod, maximálne však po 2-3 minútach filmu.

c., počas scén s rozhovormi strihajte medzi ľuďmi, ktorí sa rozprávajú, vždy medzi vetami, alebo pri čiarke, občas dajte celok. Ak bude niekto hovoriť niečo podstatné, môžete použiť zoomovačku (približovanie).

d., počas akčných scén strihajte zábery rýchlo (max 1 sec), počas behu môžu byť kľudne zábery trochu roztrasené, môžete použiť aj detaily na nohy a tváre počas behu.

e., počas akčných scén môžete pridať trochu kontrastu, pri napínavých alebo hororových scénach uberte farbu, tak isto pri smutných a lúčiacich scénach. Pri nočných scénach pridajte gamma a kontrast, zredukuje to šum.

f., pri záverečnej scéne dlhé zábery, švenky, jazdy, zoomovačky…môžete tiež pridať kontrast. Pri úplne posledných záberoch pred titulkami detaily na tváre “víťazov”, posledný záber odjazd od ľudí na oblohu, na les, prípadne niečo iné.

3./ Po zostrihaní pred prerátaním si ešte raz prejdite celý film, či ste náhodou niečo nezabudli (30 minútový film sa bude preratávať cca.2h a určite by ste to nechceli zistiť až potom)

4./ Po prerátaní si celý film pozrite

5./ DVD menu je veľmi cool, preto si ho určite vytvorte:

a., na úvodnú stranu dajte tlačítko prehrania filmu, scén a bonusov; do bonusov dajte film o filme, trailer, príp. fotky…

b., pozadie menu vyberte buď z predvolených (neodporúčame, aspoň my by sme nezniesli pocit, že niekto iný má také isté pozadie), alebo si vytvorte vlastné a to tak, že si nahrajte 30 sekundový statický záber niektorého miesta nahrávania. Už pri natáčaní si rozvrhnite, kde budú tlačítka.

VÝSLEDNÝ PRODUKT

1./ Výsledné DVD si po prerátaní napálte na nečisto na DVD-RW a všetko si pozrite, či neskáče obraz, či nepreskakuje zvuk, nie vždy všetko preráta správne. Až potom film napálte na DVD-R, vytvorte si potlač, obal DVD (na to tiež myslite pri natáčaní)

Ak ste sa riadili pri natáčaní svojho filmu týmito zopár pokynmi, určite sa vám film páči.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblr

Komentáre

Musíte byť prihlásenýpre komentovanie.

Späť hore